01
12
Vijay Prashad op tour in België
1 december 2025
hele dag


Van 1 tot 5 december bezoekt de internationaal gerenommeerde historicus, auteur en directeur van het Tricontinental Institute for Social Research Vijay Prashad vijf Belgische universiteiten. Tijdens deze tour gaat Prashad in gesprek met studenten, academici en een breed publiek over de mondiale verschuivingen in macht, verzet en internationale solidariteit — van Latijns-Amerika tot Gaza. Hieronder een overzicht:

Maandag 1 december – Universiteit Hasselt
17u–19u: Een ontmoeting met studenten en een lezing binnen hun vak Social Change: sociale bewegingen, burgerparticipatie …

Dinsdag 2 december – Universiteit Antwerpen

18u30–20u30: Publieke slotlezing Debating Development: Authoritarian currents: Power, control and resistance in times of crisis.
Over universiteiten en het autoritaire karakter dat de voorbije twee jaar sterk zichtbaar werd in de context van studentenprotesten, maar ook over de bredere link met Bandung en hedendaagse vormen van verzet.

Woensdag 3 december – VUB Brussel

18u–20u: Een algemene sessie met masterstudenten politieke wetenschappen en sociologie (VUB)

Donderdag 4 december – KU Leuven 

16u–18u: Een sessie voor de Advanced Master in Cultural Anthropology and Development Studies (CADES).

Vrijdag 5 december – VUB Brussels – Promotiezaal
18u30–20u30: Publieke slotlezing en debat, met Gie Goris (auteur en voormalig hoofdredacteur van MO magazine) en Koenraad Bogaert, professor aan de Department of Conflict and Development Studies, Ghent University, en auteur.

04
12
De schande van Gaza
De schande van Gaza
Boekvoorstelling Martijn Lauwens
4 december 2025
20:00u - 22:00u
Het Groot Ongelijk
Diestsesteenweg 97
3010 Leuven (Kessel-Lo)
Martijn Lauwens, auteur van De schande van Gaza, is eindredacteur bij De Morgen. Meer dan twintig jaar geleden reisde hij voor het eerst naar Israël. Hij raakte meteen gefascineerd: ‘Dit leek een land met een hartslag, een stuwende kracht die iedereen bezielde.’
Maar gaandeweg, door er vaak terug te keren en door met een open blik alles te willen ontdekken, leerde hij ook ‘de andere kant’ kennen. En begreep hij hoe fundamenteel uit evenwicht de hele situatie in Israël-Palestina is.
Vandaag is hij diep verontwaardigd over de waanzinnige gruwel die Israël over de Gazastrook heeft uitgestort. Over hoe decennia van onderdrukking en ontmenselijking zijn uitgemond in een genocide sinds 7 oktober 2023. En over hoe onze leiders dat allemaal hebben laten gebeuren.
Via persoonlijke anekdotes toont de auteur het bredere plaatje, hij documenteert feiten en vertelt verhalen. Dit is geen typisch geschiedenisboek maar een essay, een tirade en een duik in de waanzin. Het is bedoeld voor wie kwaad is, maar evengoed voor wie twijfelt. Centraal staat deze boodschap: eens je het onrecht gezien hebt, kan je het nooit meer ont-zien.
De inleiding wordt verzorgd door Peter terryn, de zelfbenoemde Minister van Agitatie. Hij is van opleiding journalist en uitgegroeid tot activist-kunstenaar met enige bekendheid vanwege zijn interventies in de openbare ruimte, die vaak balanceren op de rand van absurditeit en verstoring van de openbare orde.
Hij lanceerde mee verschillende campagnes, waaronder solidarityforall.be om gestrande vluchtelingen in Calais en Duinkerke te helpen, Burger Opstaand om het betogingsverbod en de repressie in Antwerpen aan te klagen en runt sinds 2021 het coöperatief weikcafé Het Groot Ongelijk.
Sinds begin jaren tachtig is hij betrokken bij de strijd tegen het zionisme. Bij een eerste actie tegen de inval van Israël in Libanon in 1982 kwam hij in de gevangenis terecht. Recenter nam hij deel aan Welkom in Palestina (2011) en dit jaar de Global Movement to Gaza en de Global Sumud Flotilla.
Hij maakte ook een indrukwekkend spandoek met de namen van 16.842 geïdentificeerde Palestijnse kinderen die de afgelopen twee jaar door Israël zijn gedood. Acht versies van dit spandoek hangen in diverse Belgische steden.
Een evenement van Het Groot Ongelijk.
28
11
Dochter van de dekolonisatie (geactualiseerd) - cover
Literaire ontmoeting Nadia Nsayi en Kabeya Bitshilualua
Boekvoorstelling Dochter van de dekolonisatie
28 november 2025
19:00u - 20:30u
Bib Joske
Grensstraat 2
1210 Sint-Joost-Ten-Node

In het kader van de «Herdenking van de Congolese immigratie in Sint-Joost» nodigen de gemeentelijke bibliotheken u uit voor een tweetalige ontmoeting.

Nadia Nsayi, auteur van het boek ‘Dochter van de dekolonisatie‘ vertelt over haar familieverhaal en de Belgische kolonisatie van Congo. Zij gaat in gesprek met Kabeya Bitshilualua, een opvoedster, content creator en presentatrice uit Brussel.

In het kader van het programma «Herdenking van de Congolese immigratie in Sint-Joost» nodigen de gemeentelijke bibliotheken u graag uit voor een TWEETALIGE LITERAIRE ONTMOETING

op vrijdag 28 november 2025 om 19u00, in de gemeentelijke bibliotheek, Grensstraat 2, 1210 SJTN.

Een evenement van Bib Joske.

17
12
Kort door de bocht - cover
Kort door de bocht
boekvoorstelling
17 december 2025
20:00u
Theater Tinnenpot
Tinnenpotstraat 21
9000 Gent

Boekvoorstelling
Kort door de bocht. Over het verdraaien van woorden

Taal kan scherp zijn. Soms ontwapenend, soms misleidend. Op woensdag 17 december 2025 brengen o.m. Bert Engelaar en Bekvegter (Martijn Nelen) hun nieuwe boek Kort door de bocht tot leven op het podium.

Taalstrijd

Hun uitgangspunt is simpel maar explosief: politieke strijd is taalstrijd.

Het boek prikt door de woordenwolk waarmee de Arizona-regering de samenleving stap voor stap wegleidt van solidariteit en het collectieve.

Bekende slogans als ‘doen wat nodig is’ of ‘meer efficiëntie’ klinken onschuldig, maar verbergen een ideologische lading die onze blik op rechtvaardigheid en samenleven vervormt.

Programma

Tijdens de voorstelling geen droge boekpraat, maar taal in actie:

  • Spoken word met een stevige hoek af
  • Muziek die woorden vleugels geeft
  • Een battle van Word Wa(a)r: geestig, scherp en raak
  • En ruimte voor humor, improvisatie en gesprek

Een avond waar taal niet uitgelegd wordt, maar gevoeld, gevierd en bevochten.

Het gedetailleerde programma volgt later.

Meer over het boek: Kort door de bocht – EPO

Praktisch

  • Woensdag 17 december 2025
  • Deuren open om 19.30u
  • Start voorstelling om 20u
  • Theater Tinnenpot, Tinnenpotstraat 21, 9000 Gent
  • Tickets zijn gratis, maar het aantal plaatsen is beperkt, daarom is reserveren verplicht.
22
11
Nacht van de vrijdenker
22 november 2025
11:00u - 11:00u
VIERNULVIER
Sint-Pietersnieuwstraat 23
9000 Gent
Jaarlijks ideeënfestival Nacht van de Vrijdenker vult ook dit jaar de Theaterzaal met wijze filosofen, baanbrekende wetenschappers en jonge, verfrissende opiniemakers rond vragen die ertoe doen. Wat houdt je wakker en alert? Waar heb je geen vat op, noch oog voor? Wat spit je uit en verklaart veel? Welke onuitgesproken hoop ligt op het puntje van de tong?

Verwacht je aan een marathon aan debattenlezingen en panelgesprekken rond filosofie, maatschappelijke vraagstukken, wetenschap en kritisch denken door sprekers uit binnen-en buitenland. De Nacht van de Vrijdenker brengt een wervelwind aan inzichten en ideeën, die nieuwe perspectieven opent en verdieping biedt op het scherpst van de snee. Om wat wringt te begrijpen en wat vaststaat uit te dagen.

Ook een heel aantal EPO-auteurs zijn dit jaar aanwezig. Hieronder een overzicht:

Meer info op de website van de Nacht van de Vrijdenker.

11
12
Cocoa butter and Dreams - cover
Cocoa Butter and Dreams
Dalilla Hermans
Boekvoorstelling – book launch
11 december 2025
19:30u - 22:00u
Letterenhuis Antwerpen
Minderbroedersstraat 22

NL

Op 11 december om 19u30 lanceert Dalilla Hermans haar nieuwe boek Cocoa Butter and Dreams in het Letterenhuis (Minderbroedersstraat 22, Antwerpen). Het boek brengt poëzie, essays en schilderijen samen in één persoonlijke en visuele zoektocht naar Blackness, identiteit en thuis. Een ticket geeft toegang tot de avond en bevat een gesigneerd exemplaar én een drankje.

Dalilla gaat in gesprek met Lisette Ma Neza, schrijver, performer en de eerste Brusselse Stadsdichter, en Sulaiman Addonia, internationaal gelauwerd auteur van onder meer Silence is My Mother Tongue en The Seers. Reine Mbote, journalist en moderator, leidt het gesprek.

Samen verkennen ze de thema’s van het boek tijdens een open gesprek waarbij ook het publiek wordt uitgenodigd om mee te denken en vragen te stellen.

De plaatsen zijn beperkt, dus wie erbij wil zijn, wacht best niet te lang. Een bijzondere kans om het boek als eerste te ontdekken en deel te nemen aan dit gesprek.

Een ticket kost 39,90€. Daarvoor krijg je een gesigneerd exemplaar van het boek, een drankje én een prachtige voorstelling.

Bestel nu je tickets.

 

ENG

On December 11 at 7:30 PM, Dalilla Hermans celebrates the launch of her new book Cocoa Butter and Dreams at the Letterenhuis (Minderbroedersstraat 22, Antwerp). The book weaves together poetry, essays, and paintings in a deeply personal exploration of Blackness, identity, and the idea of home. Each ticket includes entry to the event, a signed copy of the book, and a drink.

For the occasion, Dalilla joins Lisette Ma Neza, writer, performer, and the first Poet Laureate of Brussels, and Sulaiman Addonia, internationally acclaimed author of Silence is My Mother Tongue and The Seers. The conversation will be guided by Reine Mbote, journalist and host.

Together, they’ll explore the themes of the book through an open, engaging exchange that also invites questions and reflections from the audience.

Seating is limited, so early booking is encouraged. A rare opportunity to experience the book ahead of its release and be part of an inspiring conversation.

A ticket costs 39,90€. For this you get a signed copy of the book, a drink and a beautiful book presentation.

Order your tickets now.

07
12
Dierbaar - cover
Boekvoorstelling Dierbaar
7 december 2025
14:30u
De Groene Waterman
Wolstraat 7
2000 Antwerpen

Op 7 december om 14u30 stellen Walter Yaw Van Looveren en Ilse Cortebeeck hun boek ‘Dierbaar’ voor in De Groene Waterman in Antwerpen. We luisteren samen naar een aantal verhalen uit het boek, en dromen weg bij de illustraties van Ilse Cortebeeck. Achteraf is er een signeersessie.

Inschrijven is verplicht via groenewaterman@groenewaterman.be.

In samenwerking met De Verhalenwerf.

Over het boek

Voor zijn trouwfeest had Zeus alle dieren van de wereld uitgenodigd. Alleen de schildpad gaf verstek. ‘Het huis waar ik woon is het mooiste en beste huis’, vertelde ze toen Zeus haar daar de volgende dag met een spijtig gezicht op aansprak. ‘Daar ben ik het liefst.’ Zeus werd kwaad en zorgde ervoor dat de schildpad voortaan haar huis overal mee naartoe moest nemen. Zo komt het dat schildpadden hun huis op hun rug dragen.

In dit boek verzamelt de interculturele vzw De Verhalenwerf dierenfabels van over de hele wereld. Sommige zijn zo oud als de mensheid, sommige komen uit de 21e eeuw. De meeste zijn ooit verteld door rondtrekkende vertellers, griots en troubadours bij kampvuren, aan de oevers van rivieren, in grotten en onder sequoia’s, baobabs en eiken. Generatie op generatie gaf ze door, van in de tijd dat de dieren nog spraken tot nu.

Het zijn fabels uit veel culturen wereldwijd. Om te lezen, voor te lezen of te vertellen.

Het boek is voor alle leeftijden en voor iedereen die Nederlands leest, ook als je een andere moedertaal hebt. We konden het maken dank zij de steun van Literatuur Vlaanderen, in het kader van hun oproep voor doelgroepgerichte publicaties.

Dierbaar is het eerste boek van De Verhalenwerf, bruggenbouwers tussen culturen met verhalen en gedichten als bouwstenen. Verteller met woorden Walter Yaw Van Looveren verzamelde deze 67 fabels, verteller met beelden Ilse Cortebeeck illustreerde ze.

 

11
12
EPO-auteurs op Festival van de Gelijkheid
11 december 2025
8:00u - 6:00u


Op 11, 12 en 13 december organiseert Curieus de elfde editie van het Festival van de Gelijkheid. Op basis van de gedachte “The map is not the territory” zoeken we drie dagen lang naar verbinding, onverwachte ontmoetingen en verhelderende inzichten. Op het festival kom je ook verschillende EPO-gezichten tegen. Hieronder een overzichtje:

11 december

12 december

13 december

 

02
12
De schande van Gaza
Waarom krijgen journalisten geen toegang tot Gaza?
Lezing Martijn Lauwens
2 december 2025
20:00u - 22:30u
GC Felix Sohie
Gemeenteplein 39
1560 Hoeilaart

Waarom krijgen journalisten geen toegang tot Gaza?

De oorlog in Gaza met de vele burgerslachtoffers blijft, door het menselijke leed en de beperkte reactie van internationale gemeenschap, de wereld beroeren. Journalisten en nieuwszenders krijgen amper toegang tot het getroffen gebied, waardoor we het met weinig informatie moeten stellen. Martijn Lauwens is eindredacteur bij De Morgen en is enkele weken geleden naar Palestina gereisd, maar mocht niet binnen. In zijn boek ‘De Schande van Gaza – Een genocide in het zicht van de wereld’ vertelt hij zijn ervaringen bij zijn reizen naar Palestina.

Over het boek

Meer dan twintig jaar geleden reisde Martijn Lauwens voor het eerst naar Israël. Hij raakte meteen gefascineerd: ‘Dit leek een land met een hartslag, een stuwende kracht die iedereen bezielde.’ Maar gaandeweg, door er vaak terug te keren en met een open blik alles te willen ontdekken, leerde hij ook ‘de andere kant’ kennen. En begreep hij hoe fundamenteel uit evenwicht de hele situatie in Israël-Palestina is.

Vandaag is hij diep verontwaardigd over de waanzinnige gruwel die Israël over de Gazastrook heeft uitgestort. Over hoe decennia van onderdrukking en ontmenselijking zijn uitgemond in een genocide. En over hoe onze leiders dat allemaal hebben laten gebeuren.

Via persoonlijke anekdotes toont de auteur het bredere plaatje, hij documenteert feiten en vertelt verhalen. Dit is geen typisch geschiedenisboek maar een essay, een tirade en een duik in de waanzin. Het is bedoeld voor wie kwaad is, maar evengoed voor wie twijfelt. Centraal staat deze boodschap: eens je het onrecht gezien hebt, kan je het nooit meer ont-zien.

Martijn Lauwens is eindredacteur bij De Morgen. Wanneer hij zelf stukken schrijft voor die krant gaan ze altijd over Israël-Palestina.

Een evenement van 5voor12 Hoeilaart.

11
12
Archief van mogelijk verlies - cover
Festival van de gelijkheid: Archief van mogelijk verlies
11 december 2025
17:00u - 18:00u
Amsab-ISG
Bagattenstraat 174
9000 Gent

Een boek. Een oorwurm. Een beeldentuin.

Gebaseerd op haar nieuwe boek ‘Archief van mogelijk verlies’, maakte Tine Hens een poëtische voorstelling met tekst en soundscape. De korenbloemen, leeuweriken, smeltende gletsjers en onderzeese geluiden komen samen in een compositie van muziek en woord dat de kijker doet stilstaan bij de prachtige wereld om ons heen die we dreigen te verliezen.

Over ‘Archief van mogelijk verlies’:

In minder dan een halve eeuw zorgde de mens voor het verdwijnen van drie kwart van het aantal dieren. Niet alleen zeldzame soorten leggen het loodje. Wat ooit gewoon was, wordt steeds zeldzamer en omdat we het nooit meemaakten, dreigen we ook te vergeten hoe overvloedig al het andere leven niet eens zo lang geleden was.

In Archief van mogelijk verlies duikt Tine Hens in haar eigen geheugen. In een mengeling van fictie en non-fictie rakelt ze herinneringen op aan kieviten, palingen, olmen, spreeuwenzwermen, leeuweriken, korenbloemen. Maar ook aan sneeuw, gletsjers, vuurvliegjes, stilte en duisternis. Wat dreigen we te verliezen als we de vernietiging van het levende niet ombuigen in herstel en zorg?

Dit boek is een recept voor verwondering en een dam tegen geheugenverlies. Maar het voedt vooral de liefde voor het leven dat ons omringt. Componiste Ellen Jacobs maakte op basis van de geluiden die bij de twaalf hoofdstukken horen, een unieke soundtrack. Bij het boek hoort ook een tentoonstelling die een jaar lang van stad naar stad reist. Vanaf 16 december kan je de tentoonstelling bezichtigen in De Bijloke in Gent.

Tine Hens(Leuven, 1974) is historica, journaliste (MO*, Apache en Knack) en auteur van Het klein verzet (EPO, 2015), een verslag van een tocht door Europa naar hoe het anders kan; Het is allemaal de schuld van de Chinezen! (EPO, 2021) over typische dooddoeners in klimaatgesprekken en De wereld die we delen, (EPO, 2022) over de mens als deel van al het leven op deze planeet.

Ellen Jacobs (1996) is een Belgisch componist. Ze studeerde af in Juni 2021 aan het KASK & Conservatorium te Gent bij componist Daan Janssens. Ellen kreeg masterclasses van componisten als Oscar Bettison, Ansgar Beste en Malin Bång. Ze werkte met ensembles als HERMES ensemble, plus-minus ensemble, Nemø ensemble, Erämaa Trio, Virago Symphony Orchestra, gitaarduo STOOM en núna ensemble. Ze probeert in haar praktijk de grens te zoeken tussen de geluiden die ons omgeven en muziek.

Een evenement in kader van Festival van de gelijkheid.

epo
uitgeverij & distributie
Lange Pastoorstraat 25‑27
2600 Berchem (Antwerpen)
België

uitgeverij@epo.be
03 239 68 74
klantendienst
9-16 uur
orders@epo.be
03 239 68 74
© epo 2025